Právě jsme s přítelem na cestě za Polární kruh, tak se můžete podívat, jak se máme na můj Instagram:

Kam za výlety - přece do obchoďáku

4. března 2015 v 14:23 | Artis |  Co mě zaujalo
Bydlím ve městě, kde je asi velice normální, že na každém rohu narazíte na obchod. Vlastně teď už ne obchod, ale doslova kolosální obchodní centrum narvané do prasknutí, vyřvávající neonovými nápisy a lákající na skvělé ceny. Jenže je tohle normální? Pochybuji, že člověk byl stvořen pro to, aby si místo přírody užíval plnými doušky zkušební kabinky.

S rodinou na výlety

Dnes je už běžné, že o víkendech jsou obchodní centra plná rodin s dětmi. Venku je sice krásně, ale my pojedeme do obchoďáku, protože se rádi tlačíme tělo na tělo, navíc za tři čtvrtě roku máme Vánoce, všude už visí ozdoby a upoutávky, musíme už nakupovat dárky. Tak strčíme děti do dětského koutku, kde si je může vyhlídnout jakýkoliv jiný člověk, a vyrážíme za "super cenami" a "velkými slevami". Vystojíme obrovskou řadu u potravin, jen abychom měli "bodíky" pro našeho Karlíka, aby si pak mohl vybrat nějakou hračku, kterou bychom stejně koupili u Vietnamců za dvacku.

Na co příroda! Však tady máme málo obchodních center, jenom 8. Za to jinde jich mají 9. Tak postavíme další. Zničíme kulturní památku, vystěhujeme celé centrum a vlastně proč tam nepřistavět i kanceláře a byty. Dáme tomu řádnou cenu, protože je to "suprčupr" obchodní centrum, ať na tom ještě vyděláme. Na co se starat o to, že vedle chátrá krásné staré obchodní centrum. Však to nechte padat lidem na hlavu. My si to postavíme na zelené louce, kde kdysi stáli koksovny, které by mohly být kulturní památkou, ale na to my kašleme. Ano mí drazí, mluvím o Ostravě.

Centrum Ostravy je dnes mrtvé. Obchodníci utekli za vyššími nájmy do Fóra Nová Karolina, protože chtěli být viděni. O ani ne 30 metrů dále stojí krásné historické nákupní centrum Ostravica Textilia. Ano, nový majitel měl mnoho plánů, však byly zamítnuty z důvodu, že část budovy je Kulturní památka. A tak padají vysoké pokuty a žaloby, nikdo nic nedělá. Kulturní památka to sice je, ale nám to padá na hlavu a místo toho, aby se tedy s tím něco dělalo, se o kousek vedle postaví ono kolosální centrum - OC Fórum Nová Karolina.

V další části Ostravy OC Avion nelení a zvětšuje svou stavbu tak, aby doslova lákala rodiny k celodenním výletům a radovánkám. Opravdu se ale obchody využívají k výletům? Vždyť můžeme jet do muzea, vláčkem do hor nebo se jen tak projít po parku. Je tolik krásných věcí, lepší než se trmácet po obchodním centru. Pak si všichni jen stěžujeme, kam ta dnešní generace spěje.

obázek převzat ze stránek www.ostravica2020.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 4. března 2015 v 23:16 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím, je to tak ve všech městech...

2 Artis Artis | Web | 5. března 2015 v 16:56 | Reagovat

[1]: To jsem ráda, že nejsem sama. Je to tak všude, hlavně že to je jako na západě. Myslím, že abychom se jim trošičku přiblížili, není třeba mít obchodní centra na každém rohu.

3 Ronnie Ronnie | Web | 5. března 2015 v 22:03 | Reagovat

Souhlasím, v dnešní době je to klasika. Nechapu proc rodice do obchodaku vůbec berou děti. Navíc tam nechodí jenom děti, ale znám i lidi který se tam jdou se svým klukem či kámoskou projít. Ano chapu ze nekdy je fajn si projít obchody s oblečením a tak ale kdyz je treba venku hezky či podobně bylo by fajn jít ven a užívat si zbylé přírody :) za chvilku uz nebude skoro žádná :/

4 Artis Artis | Web | 5. března 2015 v 23:17 | Reagovat

[3]: Už dlouho jsem nad tím uvažovala, proč to tak je. A pořád jsem na to nepřišla. Prostě příroda je něco krásného. Něco dokonalého, je to prostě jako stroj. Čím jsem starší, více se dozvídám a příroda se mi mění před očima. Proto mi přijde jako velký nesmysl trávit svůj čas po obchodech utrácením peněz nebo jen zbytečným vysedáváním.
Nejvíce mě fascinují ti, co řeknou že "bulají" školu, a jdou si sednout na WiFi do obchoďáku. :D

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 6. března 2015 v 17:29 | Reagovat

Přiznám se, že nevím, co se děje v Ostravě, ale je mi jasné, že je to podobné i u nás. Do obchodního střediska Avion (jsou rozlezlí všude po republice) jezdím nerada. Naposledy jsem tam byla na podzim, koupit si večerní šaty na taneční. Bohužel se mi povedlo najít čas jen v sobotu podvečer a i když jsem se ujišťovala, že toto nedělám běžně, cítila jsem se (a snad i dodnes) jako nějaký zločinec, že jsem tam jela o víkendu navíc v onu hodinu. Od té doby jsem tam nepáchla. Já nakupování beru jako povinnost, jak nějakou práci, takže nechápu tu rodinky, co jsou tam přes víkend od rána do večera.
Dětské koutky z části chápu, ale mělo by to probíhat tak, že rodiče rychle nakoupí a rychle dítko vyzvednou a ne, aby tam prcek byl přes několik hodin. Za mého dětství tyto vymoženosti nebyly tak rozšířeny a myslím, že dnes by neškodilo, být trochu zpátečnický.
Nerozumím svým vrstevníkům, k čemu potřebují další džíny a těm méně zámožným nerozumím vůbec, co tam vlastně dělají. Funkcí nákupního centra je, že tam nakupuješ.
Pak jsou tu věci jako kina, která jsou předmětem schůzek párů- rande. Je to asi jediná věc nad kterou se dá pozastavit, proč tam jedou lidé ve svém volnu, na druhou stranu se nikdy nechci vzdát komornějších kin s méně pohodlnými sedadly, bez výběru občerstvení a levnějšími lístky. :D

6 Baris Baris | Web | 6. března 2015 v 17:45 | Reagovat

Přeju ti ve vztahu hodně štěstí :) A máš pravdu,centrum Ostravy je úplně mrtvé a nejvíce lidí potkávám jen v obchoďácích,hlavně v Avionu

7 Artis Artis | Web | 6. března 2015 v 19:06 | Reagovat

[5]: Taky nejsem milovník nakupování, vlastně mám k tomu stejný přístup jako ty - je to nutné zlo. Ano dětské koutky jsou fajn, ale odložit tam dítě ráno a odpoledne pro něj přijít a donést mu jídlo z KFC mi fajn nepřijde. Je to spíš  smutné. Kina jsou moc fajn vymoženost, jsem milovník filmů. To já si radši ale u filmu posedím hezky doma, než aby mi někdo blbě mlaskal za zády a házel mi popcorn do vlasů.

[6]: Moc děkuji, nápodobně. :) Já do Avionu radši ani nejezdím. Je mi líto, že je centrum mrtvé. Je přitom tak krásné, jen se musí najít ty zajímavé koutky. Teď je to ale spíš hanba, každá druhá výloha je prázdná a vypadá to celé zpustlé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama