Právě jsme s přítelem na cestě za Polární kruh, tak se můžete podívat, jak se máme na můj Instagram:

Duben 2015

Design 0.8

27. dubna 2015 v 15:24 | Artis |  Design
Před nedávnem zveřejnila blogerka Anett nádhernou báseň o Vesmíru (básnička zde). Velice mě zaujala, a jakožto milovník hvězdné oblohy, jsem se rozhodla vytvořit nový design. Mé vize byly od počátku jasné a vyplnily se, myslím si, že i zdařile. Hlavním motivem tohto designu je noční obloha, která vlastně zabírá celou obrazovku (zdrojem výběru byl google). Možná to některé čtenáře odradí, protože budou muset rolovat, aby našli nějaký ten článek, ale já jsem z toho nadšená. Barvy jsem zvolila tmavé a tlumené. Do menu jsem pak utvořila ikonky, které jsem doplnila drobnými obrázky, ale ty nejsou vždy bohužel zřetelné (odshora - hvězdičky, Saturn, raketoplán, měsíc, vlk vyjící při úplňku, kometa, slunce). Nově jsem přidala oddělení Projekty a Informace (viz. menu). Jsem nadmíru spokojená a nadšená, při každém obnovení stránky vidím krásnou oblohu!

Edit.: Po pozdějším váhání jsem mezi menu a stránku vložila jemné rozdělení, přišlo mi to celé nepřehledné, za to asi mohou ty obrázky u nadpisů k menu.

Spokojenost: 98%

Náhledy na design:


Klikačka:

E. Hemingway - Stařec a moře

25. dubna 2015 v 13:27 | Artis |  Recenze
# tato kniha je zařazena do projektu Čteme s radostí (Knižní výzva 2015)

Originální název: The Old Man and the Sea
Počet stran: 105 stran

Krátce o autorovi
- americký spisovatel, reportér a hlavní představitel tzv. ztacené generace = ti co dobrovolně narukovali do 1. světové války
- psal na základě války, jeho texty dodávají mnoha čtenářům sílu a je tak i mnohokrát citován
- průkopník tzv. objektivního vypravěčství = autor sdělí jen to nutné (místo, čas, osoby), emoce si čtenář musí dodat do textu sám - mnoho ze sebe vydáme a budeme mít knihu radši
- milovník sportu a lovu
- nositel Pulitzerovy (1953) a Nobelovy ceny (1954)
Anotace
Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov.


Můj názor
Na základě povinné školní četby a opětovného objevení této knížky v přítelově knihovně, jsem se rozhodla tedy příběh přelouskat. Je to velice jednoduše a hezky napsáno. Přijde mi, že tato kniha dělí čtenáře na dva tábory, ty co se jim to nelíbí a ty co to zbožňují. Nejspíš je to tím, že tahle kniha se musí umět číst mezi řádky a hledat i trochu jiný význam, než který má. Nesmí se to brát jen jako příběh. A o to jsem se snažila, takže bych se zařadila k těm, kteří tuto knihu mají rádi.

Příběh mi přišel velice milý, lehce se mi četl a hlavně rychle. Má kniha měla moc hezké doprovodné obrázky a opět vůni z antikvariátu. Starce mi bylo moc líto, každý občas dojde do bodu zlomu, kdy chce okolí dokázat, že na něco má. On to dokázal, má za to můj obdiv. Lidská síla, statečnost, moudrost a snaha mít moc nad přírodou, která ale umí ukázat, co v ní je. Asi není co více dodat, jen to, že pokud chcete zjistit, jak je velké naše odhodlání, měli byste si tuto knihu přečíst.

ilustrační obrázek ze stránek www.antikvariatmotyl.cz
anotace ze stránek www.databazeknih.cz

Okrasná třešeň 1.týden [Jaro 2015]

22. dubna 2015 v 18:24 | Artis |  Pozor, vyletí ptáček!
# tyto fotografie jsou zařazeny do projektu Okrasná třešeň

Na následujících fotografiích budeme sledovat okrasnou třešeň ve stádiu prvního týdne mého focení [2. týden]. Snad se budou fotky líbit a změna půjde vidět. Pokud budete chtít fotografii vidět z větší blízky, stačí kliknout na obrázek.

Úterý 14.4.2015

Okrasná třešeň

18. dubna 2015 v 20:58 | Artis
Oč běží?
Na své 18. narozeniny jsem dostala už trochu lepší vybavení pro focení (ne zrcadlovku, to zase ne, sice si ji jednou pořídím, ale chce to čas a profotit se k ní). A tak bych chtěla samozřejmě fotit, dokumentovat a zkoušet všechno možné. Před pár dny nám propuklo jaro ve své plné kráse a ovocné stromy už vypustily své poupátka. My máme na naši skromné předzahrádce okrasnou třešeň a já se rozhodla ji fotit každý den, jak se to vlastně vyvíjí.

Proč "Okrasná třešeň"?
Důvod tohoto pojemnování je zmíněn již výše.

Start
14.4.2015 (pořízení prvního snímku)

Konec
27.4.2015


Související články
Po kliknutí na ikonky se vám zobrazí fotogalerie.


Hajzlové

16. dubna 2015 v 10:14 | Artis |  Téma týdne
Téma týdne - "Jen se smějte"
(Povídka)

Jen se smějte, hajzlové.

Však já vám ukážu, kdo je tady pán. Celý život mě ponižujete, smějete se mi a podrážíte mě. Ale jednou, jo jednou, vám to vrátím.

Všem vám to vrátím!

Jen počkejte, počkejte, až mi zaschne krev na rukách. Až se jizvy zacelí a já budu schopna vstát. Svět se mi rozpadá pod rukama a já nevím co dělat. V dlani mi zůstal jen prach a oni se mi zase smějí. V hlavě se smích odráží dokola a dokola.

Nevím, jak se mám ubránit. Vždyť oni mě ničí, stejně jako zničili svět v mých rukách. Natahuji ruce a znovu si je ničím, snad jen oddaluji to setkání. Nikdy nebudu dost silná na to, abych jim to vrátila i s úroky.

Oni to vědí.
A tak se smějí dál.
Hajzlové.

Trocha dřeva [Jaro 2015]

12. dubna 2015 v 14:04 | Artis |  Pozor, vyletí ptáček!
Nedávno jsme navšítivili známé v Čechách a bydleli jsme v krásném penzionu, který dříve býval stodolou, a naše pokoje seníky. Měli moc hezký nábytek a i přesto, že jsem neměla foťák (fotila jsem mobilem, proto občas ta kvalita pokulhává), pokusila jsem se pohrát si se světly a torchu si "umělecky" pofotit.J. R. R. Tolkien - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

7. dubna 2015 v 15:19 | Artis |  Recenze
# tato kniha je zařazena do projektu Čteme s radostí (Knižní výzva 2015)

Originální název: The Hobbit or There and Back Again
Počet stran: 384 stran

Krátce o autorovi
- anglický prozaik, filozof, kritik
- znám především pro vytvoření fiktivního světa, jazyka a sepisování příběhů z tohoto světa (pohádky), které zobrazují boj mezi zlem a dobrem
- považován za otce fantasy - jako první položil obraz mytologických postav a ras (elfové, hobiti, trpaslíci)

Anotace (která je mnoha lidem známá)
Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě.


Můj názor
Tuto knihu jsem začala číst před Vánoci již loňského roku 2014. Našla jsem ji v knihovničce svého přítele. Měl nádherné vydání, které vonělo antikvariátem, a vazba byla skoro na rozpadnutí. Tohle oba dva milujeme a tak jsem si okamžitě knihu přisvojila (dokud jsem ji nedočetla) a moc oblíbila.

Příběh malého hobitka Bilba Pytlíka je nádherný. Fiktivní svět vytvořený se vším všudy - historie, bitvy, království. Příběh se mi četl skvěle, i když občas mi mé představy zkazila vzpomínka, jak to vypadalo ve filmu. Možná proto si radši čtu knihy dříve, než koukám na film. Kniha byla doplněna vtipnými kresbami, dokonce i abecedou jazyka, kterým mluví elfové. Roztomilost a dobrodružství najdete v tomto příběhu na každé stránce. Ale i o napětí není nouze, málem jsem se i rozplakala. Vždyť jsem celé dobrodružství prožívala společně s nimi. Je to dobrodružství o přátelství, které vzniká mezi malým hobitem a bandou trpaslíků. Společně pak bojují proti skřetům, vrkům a nepřátelům, kteří si chtějí poklad přisvojit. Ale jak už to často bývá v pohádkových příbězích, nakonec to nějak dobře dopadne.

Z této knížky jsem opravdu nadšená, i filmové zpracování mě vlastně velmi těší, jelikož se o moc neliší. Tleskám tvůrcům, protože byli schopni přenést Tolkienův svět mezi nás. Knihu tedy vřele doporučuji. I těm co film viděli, či se chystají vidět. Chystám se i přelouskat Pána prstenů, jelikož Středozem je kouzelná a vtáhne vás k sobě, jako byste i vy sami byli součástí příběhu a celou dobu tak bděli nad družinou trpaslíků, jedním hobitem a čarodějem.

ilustrační obrázek a anotace ze stránek www.databazeknih.cz

Čteme s radostí (Knižní výzva 2015)

4. dubna 2015 v 19:57 | Artis
Oč běží?
V poslední době jsem narazila na pár blogů, které plnily knižní výzvu. A tak jsem se o to začala zajímat. Tato knižní výzva je od blogerky Ells (www.ells.cz) a je to moc hezká výzva, kdy vlastně si vy sami určite, kolik knih chcete přečíst za rok 2015. A tak jsem se rozhodla přidat, i když trochu pozdě.

Pak mě ale napadlo, že bych mohla této výzvy využít a rozhodla jsem se rozjet takový projekt v návaznosti na tuto výzvu a to takový, že jakokouliv knížku přečtu v rámci této výzvy, napíši na ni takovou recenzi, svůj pocit a názor. Myslím si, že to může být moc hezké, jelikož knížky mám moc ráda, co jsem na gymnáziu, přestala jsem ale číst, a tohle mě nejspíš nakopne.

Proč "čteme s radostí"?
Protože čtení je radost, aspoň pro mě, chci se o tuto radost s vámi podělit.

Start
1. ledna 2015 (já se připojila k výzvě až dnes, tzn. 4. dubna 2015)

Konec
31. prosince 2015