Právě jsme s přítelem na cestě za Polární kruh, tak se můžete podívat, jak se máme na můj Instagram:

Únor 2016

J. Green - Papírová města

27. února 2016 v 20:59 | Artis |  Recenze
# tato kniha je zařazena do projektu Čteme s radostí (Knižní výzva 2015)

Originální název: Paper towns
Počet stran: 288 stran

Krátce o autorovi
- americký spisovatel a vlogger
- jeho román Hvězdy nám nepřály se umístil na seznamu bestselleru
- podle knižních předloh se již natočily dva filmy (Hvězdy nám nepřály, Papírová města) a v současné době se natáčí třetí (Hledání Aljašky)
- se svým bratrem založili youtube kanál VlogBrothers, který byl založen z důvodu projektu, při kterém spolu bratři komunikovali pomocí videjí po celý rok

Anotace
V Paper Towns se vám dostane příběhu o dospívání. Margo už se dávno s Quentinem nebaví a přátelí se s jinými, a na škole je považována za legendu. Může za to zejména její nespoutanost a časté dobrodružné několikadenní výpravy, kdy její rodiče šílí strachy i vzteky. Jednoho dne však Margo nečekaně zaklepe na Quentinovo okno a uprostřed noci ho vtáhne do jednoho z margovského dobrodružství. Druhý den se Margo neukáže ve škole, pak ani další. A Quentin zjistí, že pro něj zanechala vodítko, jak ji najít… Quentin začne pátrat, a čím víc se noří do záhadného zmizení, tím méně si je jistý, kým vlastně Margo byla a jestli ji vůbec znal. Co vlastně chce on sám? A co jsou papírová města, na která Quentin ve spojitosti s Margo neustále naráží?

Můj názor
Po dočtení knihy jsem se cítila lehce nervózně a rozpolceně. Nebyla jsem si jistá, jestli jsem dostatečně pochopila Greenovy záměry. Jestli měl příběh říkat něco hlubšího, než nám říkal. A pokud ano, co to bylo? Protože jsem tak nějak cítila, že jsem to nenašla.

Po delším čase se však objevil film a já si ho s očekávanou chutí pustila, že to snad bude stejně dobře zformulované, jako Hvězdy nám nepřály. Nebylo. Cítila jsem zklamání, kniha mě určitě oslovila víc. Ale díky filmu jsem konečně objevila názor na knížku. V době, kdy jsem příběh četla, jsem měla citovou krizi, a sledovala pouze příběh neomezené lásky, pro kterou je jedna strana schopna obětovat cokoliv - srovnávala jsem Quentina sama se sebou a Margo za to nenáviděla. Příběh má ale pro mě skrytou duši o sebepoznání a o kráse fantazie. Náš svět se bortí, ale naše fantazie si utváří svá fiktivní města, do kterých utíkáme a hledáme útočiště. Každé z nich má tak po určitý čas počet obyvatel: 1.

Knížka je to velice zajímavá, pro Greena typická - o dospívání a mládeži. Ale tak nějak v každém tom příběhu je skrytý význam a smyl. Každý ten jednolitý příběh o mládeži má vlastní smysl a rozebírá problémy, kterými dospívající trpí. V tomto případě bych sama za sebe mohla říct, že tentokrát hezky rozebral existenci a hledání smyslu života.

ilustrační obrázek ze stránek www.bux.cz
anotace ze stránek www.databazeknih.cz

Čteme s radostí (Knižní výzva 2016)

7. února 2016 v 13:11 | Artis
Oč běží?
V loňském roce jsem se na základě mnoho blogerů, kteří plnili knižní výzvu, rozhodla do této výzvy zapojit. Tato knižní výzva je od blogerky Ells (www.ells.cz) a je to moc hezká výzva, kdy vlastně si vy sami určite, kolik knih chcete přečíst za rok 2016. Jelikož se mi výzva v loňském roce líbila, rozhodla jsme se zapojit i letos a i stejnou formou, jako v uplynulém roce z toho udělat projekt.

V návaznosti na tuto výzvu je to projekt takový, že jakokouliv knížku přečtu v rámci této výzvy, napíši na ni takovou recenzi, svůj pocit a názor. Jelikož jsem toto rozhdnutí ale v loňském roce nezvládla splnit, udělám takové řešení, že budu psát jen na ty knížky, které mě opravdu nějak osloví a zasáhnou.

V tomto duchu dokončím i výzvu za loňský rok, doplním knihy, které jsem přečetla. A na některé z nich recenze, kdybych měla hodnotit opravdu všechny, zbláznila bych se, a navíc bych asi nezvládala vkládat sem i jiné příspěvky.

Proč "čteme s radostí"?
Protože čtení je radost, aspoň pro mě, chci se o tuto radost s vámi podělit.

Start
1. ledna 2016 (já se připojila k výzvě až dnes, tzn. 7.2.2016)

Konec
31. prosince 2016