Právě jsme s přítelem na cestě za Polární kruh, tak se můžete podívat, jak se máme na můj Instagram:

Srpen 2016

J. R. R. Tolkien - Silmarillion

17. srpna 2016 v 21:30 | Artis |  Recenze
# tato kniha je zařazena do projektu Čteme s radostí (Knižní výzva 2015)

Originální název: The Silmarillion
Počet stran: 296 stran

Krátce o autorovi
- anglický prozaik, filozof, kritik
- znám především pro vytvoření fiktivního světa, jazyka a sepisování příběhů z tohoto světa (pohádky), které zobrazují boj mezi zlem a dobrem
- považován za otce fantasy - jako první položil obraz mytologických postav a ras (elfové, hobiti, trpaslíci)

Anotace
J. R. R. Tolkien stvořil ve své Středozemi celý nový svět, který osídlil rozličnými plemeny rozumných i nerozumných bytostí, dal mu tvar, jejž zachytil v mapách, dal mu jazyky i písmo. V Silmarillionu jsou shromážděny dějiny Středozemě od jejího stvoření božským Ilúvatarem přes vyprávění o jejím utváření a osídlování až k hrdinům, kteří jí přinesli slávu. Součástí této historie je i povstání í nepřítele, zosobnění temné moci, který se ve své pýše postaví moudrosti a dobru, je sice poražen, ale znovu se vzmůže a vrací.

Můj názor
Všichni znají profesora Tolkiena hlavně díky trilogii Pána prstenů. Má první kniha od tohoto známého autora byla Hobit. Krásný dětský příběh, který člověku vykouzlí úsměv na tváři. K této knize jsem se dostala ve škole. Každý rok jsme dostali seznam 30 knih, ze kterého jsme si vybrali každý jednu knihu a udělali o ní referát spolužákům. Na seznamu figurovala tato kniha. Jelikož jsem si zamilovala filmovou podobu Pána prstenů a knižní příběh Hobita, chtěla jsem si přečíst od autora vše. Řekla jsem si, že tohle mě nakopne tuto výzvu splnit, a knížku jsem si tedy vybrala.

A udělala jsem moc dobře. Ačkoliv je to kniha, která nemá souvislý příběh, který by byl chronologicky vyprávěn, je velice čtivá. Nazvala bych jí takovou kronikou. Zobrazuje veškeré události od počátku až po samotný konec kouzelné Středozemě. Jsou to hrdinské činy, romantické příběhy i válečné výpravy. Abych celý příběh pochopila, nastudovala jsem si mapy a zkoumala putování elfů, lidí a trpaslíků. Příběh mě polapil a už nepustil.

Na základě této knihy jsem si zamilovala pana Tolkiena. Je to neskutečné dílo, co dokázal vytvořit. Vše je propojené tenkými vlákny pavučinky. Vše dává smysl a jasný obraz. Každý krok je pečlivě popsán do detailu. Je to opravdu celoživotní dílo, které v jistých chvílích připomíná Bibli (hlavně při vzniku světa Ardy). Pro zajímavost vám uvedu jeden zajímavý fakt: kniha má 260 stránek - v 10 větách je zde zmíněn příběh Pána prstenů. Tak je dílo rozsáhlé a jednotlivé příběhy stránek jsou rozepsány v dalších knihách. Opravdu jsem byla unešena a ačkoliv jsem to četla skoro před rokem, cítím při této recenzi stále silné emoce, které ve mně příběh vyvolal.

ilustrační obrázek ze stránek www.arara.cz
anotace ze stránek www.argo.cz